Potraviny

25.02.2025

Co se týče potravin i malý nákup základních potravin zde může vyjít na 2.000 Kč. Je potřeba se rozhodnout zda chci chodit do restaurace, nebo si vařit sám.

Nejdřív bych se věnoval možnosti se stravováním v restauracích. Jak už je všeobecně známo, na Islandu jsou ceny služeb dosti vysoké, tomu není jinak u gastronomickém sektoru. Tak pro příklad "Obvyklá cena za hlavní chod v restauraci se pohybuje od 3000 – 5000 ISK, což je něco mezi 600 až 1000 Kč." (zdroj) Pivo v restauraci je cirka za 800 ISK ≐ 137 Kč. (zdroj) Jenom si dejte pozor, protože konzumace alkoholu je na Islandu povolená až od 20 let. (zdroj)

Já osobně jsem zavítal pouze do franšízy společnosti KFC. A z mé zkušenosti to nedoporučuji. Už jenom kvůli vysoké ceně, kde například velké hranolky stojí 1.229 ISK, což je cirka 211 Kč. Ale taky, kvůli nízké kvalitě.

Druhá možnost je vlastní vaření. Takto jsme se stravovali i my. Cenový rozdíl mezi vlastním vařením a stravováním v restauracích je obrovský. Na Islandu jsme naráželi nejčastěji na tři největší obchody nejen s potravinami, a to Nettó, Krónan a Bónus. Tyto obchody jsou bezesporu ty nejlevnější na Islandu avšak i přesto, jsou násobně dražší než podobné supermarkety v Česku.

Teď už se ale zaměříme konkrétně na ceny potravin. Když jsem byl v září roku 2024 na Islandu, zaznamenával jsem si ceny různých produktů. Později jsem tyto ceny porovnal s cenami tady v Česku a udělal jsem z toho tabulku. Dané produkty jsem rozdělil do kategorií a v Excelu jsem udělal přehledný graf, kde je vidět rozdíl cen u "stejných produktů" [1] na Islandu a v Česku.


[1] Je nutno zmínit, že málo kdy byly produkty stejné značky, proto jsem se snažil vybírat produkty stejné kvality. U některých produktů jsem vybral tři cenově rozdílné značky a vypočítal jejich průměr, aby se cena neodvíjela pouze od jedné firmy/produktu.

Celkově mi vyšlo, že ceny potravin na Islandu jsou 2,26x vyšší, než ceny v Česku.